Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Premierowo: Oddam ci słońce, Jandy Nelson


Bliźnięta są połączone niezwykle silną więzią, którą trudno zlekceważyć i zniszczyć. Tylko tajemnice, które jątrzą wnętrze mogą naruszyć niewidzialną nić bliskości i rozluźnić relacje.

Jude i Noah to bliźnięta obdarzone zmysłem i zdolnościami artystycznymi. Przygotowują się do egzaminów do elitarnego liceum plastycznego. Zazdrość, urażone uczucia i chęć zwrócenie na siebie uwagi matki, kłamstwo sprawia, że tylko jedno z nich ma szansę spełnić  marzenia. Jednak decyzja podjęta pod wpływem impulsu zmienia wszystko. Dzieli rodzeństwo i zmienia ich los.

Chłopak jest zamknięty w sobie. Jest samotnikiem, introwertykiem, wierny swoim ideałom. Emocje uzewnętrznia za pomocą farb. Świat widzi za pomocą kolorów, a jego obrazy nie wypływają z głowy i ręki lecz maluje sercem. To sztuka, którą opanowali nieliczni. Jude to zbuntowana, impulsywna i bardzo przesądna nastolatka. Nie poddaje się schematom, regułom, a równocześnie zamknięta w kokonie zabobonów. Usilnie poszukuje czterolistnej koniczyny, nosi w kieszeni cebulę i muszelki. Nie rozstaje się także z księgą, pamiętnikiem zmarłej babci, w której dopisuje swoje spojrzenie na świat. Otoczona wianuszkiem przyjaciół i adoratorów korzysta z życia pełnymi garściami. To co jednocześnie dzieli i łączy Jude i Noah to relacje rodzinne. Chłopak ma dobre stosunki z mamą, dziewczyna z tatą. Oboje zabiegają o uwagę mniej dostępnego rodzica.

W każdej parze bliźniąt jest diabeł i anioł.
"Oddam ci słońce" to bardzo klimatyczna opowieść o rodzinie podzielonej uczuciami, naznaczonej kłamstwem, z którego wynikają tragedie trudne do opanowania, zmieniające trajektorię losów wszystkich jej członków. Jandy Nelson potrafi przytrzymać ciekawość czytelnika na wodzy. Prowadzi historię z dwóch perspektyw, chłopca i dziewczyny, ale i z dwóch czasoprzestrzeni. Razem z Jude znajdujemy się w teraźniejszości, poznajemy pewne konsekwencje wyborów, które w swojej opowieści przybliża nam Noah i nie są to retrospekcje. Razem z nastolatkiem robimy krok w tył i śledzimy przeszłość pełną tajemnic, dramatu i rozczarowań.

Musisz dostrzec cuda, żeby się działy cuda.
"Oddam ci słońce" to bardzo oryginalna książka. Z jednej strony wydaje się być zwykłą opowieścią jakich tysiące, dopiero jej wnętrze pełne kolorów, faktur, zapachów, emocji sprawia, że powieść nabiera innego znaczenia. Rozlewa się w głowie paletą barw, które jednym pociągnięciem pędzla trafia prosto w serce. Bohaterowie, młodzi ludzie, doświadczeni, przygnieceni ciężarem życia próbują naprawić siebie, rodzinę, marzenia, świat. Ich próba doścignięcia ideału, szarpanie się z poczuciem winy sprawia, że wilgotnieją oczy i mięknie serce.

"Oddam ci słońce" jest skierowana do młodego czytelnika ale jej uniwersalna, ponadczasowa tematyka przemówi do każdego. Raz otwarta książka nie da się zamknąć, nie odklei się od rąk, a wzrok nie skieruje się w inną stronę dopóki ta historia nie zostanie wymalowana do końca, do ostatniej kropli farby...
"Oddam ci słońce" Jandy Nelson, tł. Dominika Cieśla- Szymańska, Otwarte, Kraków 2015


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka