Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Kobiety uparcie podążające za swoimi marzeniami, czyli... Fortuna i namiętności. Klątwa, Małgorzata Gutowska- AdamczykDo tej pory jedynie słyszałam i czytałam pochwały na temat twórczości Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk. Wraz z powieścią "Fortuna i namiętności. Klątwa" mogłam osobiście zakosztować kunsztu literackiego autorki i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieść się w czasie do świata pełnego blichtru, potęgi, solidarności, ale i bogatego w skandale, spiski oraz żądzę bogactw tak wielkich, że przysłaniających uczucia rodzinne, przynależność klasową, własne sumienie.

Małgorzata Gutowska- Adamczyk wręcza nam bilet w jedną stronę na Litwę XVIII wieku, w czasy zaciętej walki o tron pomiędzy największymi dynastiami książęcymi: Sasami i Piastami. Na tle tych burzliwych wydarzeń toczy się równie barwna i gwałtowna historia dwóch kobiet szlacheckiego stanu, które próbują ułożyć sobie życie wbrew panującym obyczajom.

Cecylia i Zofia choć dorastały na jednym dworze, dzieli głęboka przepaść. Pierwsza jest namiętną bałamutką nie potrafiącą dochować wierności żadnemu mężczyźnie. Jest głodna miłości cielesnej, ryzyka, rozrywek i poszukuje ich nie bacząc  na swoją reputację. Uważa, że jej ugruntowanej pozycji- wdowy i córki Kasztelana, nie może naruszyć byle plotka, a każdy skandal da się szybko, łatwo uciszyć.
Zofia również jest młodą wdową, ale jej natura jest całkiem inna. To romantyczka, skromna domatorka. Bardzo dba o swój wizerunek bo wie, że tylko nienaganna opinia pozwoli jej rodzinie żyć w spokoju i dobrobycie. Nie poszukuje przygód, ale czeka na prawdziwą miłość i przywileje, które ona za sobą niesie.

Rola kobiety w XVIII wieku była niezmiennie rolą matki i żony. Każda próba wyswobodzenia się z przyjętych norm i zasad, skutkowały przerażającymi konsekwencjami. Najlżejszą karą był ostracyzm ówczesnych elit czy pozbawienie tytułu i majątku. Najgorszym zaś oskarżenie o czary i spalenie na stosie przy aplauzie bogobojnego społeczeństwa.
Nasze bohaterki wykazały się więc nie lada odwagą próbując żyć, słuchając głosu własnego serca. Dla jednej ochroną są pieniądze, drugiej szczerość i trwałość więzów rodzinnych. Ale jak długo można przymykać oko na rozwiązłość? Czy można tolerować uczciwość kiedy samemu jest się oszustem? Czy bierne oczekiwanie nie sprawi, że umknie coś wartościowego? Obie kobiety muszą wziąć się z losem za bary i zdecydować co jest ważne, za co warto ryzykować życie.

Małgorzata Gutowska- Adamczyk jest znana z rzetelnego odwzorowania realiów życia epok branych na warsztat. Potwierdzam. Autorka doskonale oddała nastroje szlachty na wieść o śmierci króla Augusta II i poruszenie, spory podczas wolnej elekcji. W sposób wybitny skonstruowała możliwe spiski, układy, kupczenie swoim poparciem, wywłaszczanie, rozboje w imię źle pojętego prawa, solidarności, patriotyzmu itd. Jestem zachwycona wiernym odwzorowaniem życia codziennego polskiej szlachty. Te wystawne bale, stoły uginające się od strawy, konne przejażdżki, jarmarki, kościelne obrzędy, wizyty w zaprzyjaźnionych dworach...

Równie barwnie, pełne pasji i żaru zostało odmalowane życie uczuciowe bohaterów. Zaślepienie namiętnością, prawdziwa miłość, korzystne mariaże, gotowość do popełnienia mezaliansu oraz awanturnicze sąsiedzkie zatargi, w których jedynym argumentem jest ziemia i brzęczące monety. Wśród ułudy, kłamstwa, hipokryzji trudno podjąć właściwe wybory. Cecylia i Zofia muszą szybko nauczyć się odróżniać przyjaciela od wroga i wiedzieć kiedy pomocna dłoń może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny.

"Klątwa" to fascynujący obraz buńczucznego szlachcica i godne podziwu kobiety uparcie podążające za swoimi marzeniami, które choć będące w kontrze do panujących czasów i obyczajów, to tak bliskie współczesnym czytelniczkom.

Ciężko mi znieść myśl, że na kolejny tom serii Fortuna i namiętności muszę czekać okrągły rok...."Fortuna i namiętności. Klątwa" Małgorzata Gutowska- Adamczyk, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka