Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Reinkarnacja, podróże w czasie, pamięć absolutna, czyli... Pierwszych piętnaście żywotów Harry' ego Augusta, Claire North + niespodzianka


Od kiedy przeczytałam książkę "Żona podróżnika w czasie" Audrey Niffenegger i "Nigdy i na zawsze" Ann Brashares (moja recenzja) poszukuję kolejnych, które w piękny, niebanalny sposób rozwiną temat podróży w czasie, tudzież reinkarnacji. Wydaje mi się, że znalazłam kolejną perełkę godną polecenia. 

Tytułowy bohater, Harry August jest człowiekiem nietypowym. Posiada możliwość przeżywania swojego życia wciąż od początku i jest obdarzony pamięcią absolutną, która pozwala mu zachować nawet najdrobniejsze szczegóły każdego swojego istnienia. Myślicie pewnie, że to fantastyczne. Otóż nie zawsze. Harry podczas narodzin stracił matkę, a do ojcostwa nikt się nie przyznał. Maluch wychowuje się w rodzinie adopcyjnej i nie w każdym żywocie jest szczęśliwym dzieckiem. Nie rozumie swojej "umiejętności" i na początku wpędza go ona w ogromne kłopoty, chorobę, samobójstwo. Dopiero po latach docenia swój dar, ale i uświadamia sobie niebezpieczeństwa jakie ten dar za sobą niesie. A znalazł się ktoś, kto może zniszczyć świat. 

Chcieliście kiedykolwiek cofnąć się w czasie i zmienić drobny szczegół Waszego życia? A pomyśleliście jakie znaczenie ten szczegół mógłby mieć na przyszłość Waszą, Waszych bliskich, znajomych, społeczności, miasta, kraju, świata? Dla nas może to być przesunięcie kropki w jedną bądź w drugą stronę a dla następnych pokoleń może to być kamień milowy nie do pokonania. Właśnie takie drobne eksperymenty w książce Claire North zmieniają się w szereg klęsk i niepowodzeń, które mają światu przynieść zagładę. Trzeba wytężonej pracy wielu ouroboran (ludzie tacy jak Harry August) na przestrzeni wieków by uniknąć globalnego kataklizmu. 

Postać Harry'ego Augusta spina wszystkie wątki podjęte w książce, wszystkich bohaterów i na przestrzeni jego piętnastu żywotów możemy obserwować zmiany jakie dotyka świat ale i jego samego. Ponad osiemset lat istnienia nauczyło go radzić sobie w każdej sytuacji, dostosować się do wszelkich warunków i odróżniać co w życiu jest ważne, a co mało istotne. "Nikt nie twierdzi, że łatwo żyć w sposób linearny!" Wręcz przeciwnie. Kolejne żywoty nie są powielane przez kalkę, a różnią się wraz z rosnącą świadomością swojego bytu, podejmowanymi decyzjami, wpływem okoliczności. 

"Kto żałuje przeszłości, żałuje własnej duszy."

I co najważniejsze jego żywoty nie są nudne. Każde kolejne niesie za sobą zmiany co do miejsca zamieszkania, wychowania, wykształcenia, ścieżki kariery, podejmowanych przyjaźni, miłości. Harry w różny sposób poznaje także zasady jakie panują wśród ouroboran, wstępuje do Bractwa Kronosa by czuwać by nikt nie zmieniał historii, trajektorii losów, które mogłyby mieć katastrofalne skutki w przyszłości. 

Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, z punktu widzenia Harry' ego Augusta. Pozwala to utożsamić się z bohaterem, z łatwością wejść w jego skórę, spojrzeć na świat jego oczami i nauczyć się dostrzegać drobiazgi, z których utkana jest misterna pajęczyna życia. 

Na początku lektury miałam trudności z odnalezieniem się w chaotycznej, rozwibrowanej, mocno niekonwencjonalnej fabule. Ale ten zamęt wydaje się być zamierzony, a z  czasem odnajduje się jego sens i paradoksalnie odzyskuje ład i porządek. Na szczęście mętlik w głowie szybko mija, a pozostaje esencja wrażeń złożona z zadowolenia, spełnienia, ekscytacji a także możliwości spokojnego wejrzenia w siebie, zmianę perspektywy i refleksji.
Akcja książki jest zmienna, raz żywa i pełna zaskakujących zwrotów, raz spokojna ale grymaśna. A kiedy wszystko wydaje się już być poukładane i proste przychodzi czas mierzenia się z niespodziewanym zagrożeniem, które wypełza z ukrycia w najmniej oczekiwanym momencie. 

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry' ego Augusta" to jednak przede wszystkim książka o odnajdywaniu równowagi, niezależności, sensu istnienia, istoty życia oraz braniu odpowiedzialności za własne czyny. 

Szczerze polecam. 

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry' ego Augusta" Claire North, tł. Tomasz Wyżyński, Świat Książki, Warszawa 2015
A na koniec przedstawiam Wam- EMIGRANTKĘ 
którą podpatrzyłam u Natalii , i która zaciekawiła wielu z Was :)


Chcę wypuścić w świat książkę "Pierwszych piętnaście żywotów Harry' ego Augusta" Claire North i mam nadzieję, że z chęcią przyłączycie się do zabawy :)


Zasady zabawy Emigrantka:

1. Każdy bloger, do którego dotrze książka może wpisać adres bloga na stronie tytułowej. Jeżeli macie ochotę na ostatniej stronie możecie także skrobnąć kilka słów do mnie. Mogą to być dedykacje, Wasze przemyślenia z lektury albo zabawny rysunek :) Przyjmę z zachwytem również wszystkie odręczne listy. Wasza wola, wolny wybór :)
2. W ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch od otrzymania książki należy ją zrecenzować i opublikować recenzję na blogu. 
3. W recenzji należy zawrzeć informację, że jest ona częścią zabawy Emigrantka. Miło mi będzie jeżeli zrobicie zdjęcie "Pierwszych piętnastu żywotów Harry' ego Augusta" i wstawicie je na swojej stronie :)
4. Następnie prześlijcie książkę kolejnej osobie, przy której jesteście pewni, że spełni wszystkie warunki nietypowej emigracji :) (Najlepiej listem poleconym, by mieć pewność że nie zaginie). 
5. Zabawa nie ma sztywnych ram czasowych. Nawiązując do tytułu, chciałabym żeby książka dotarła do 15 blogerów. Ostatnia osoba odsyła książkę prosto do moich rąk :)
6. Pośród biorących udział w zabawie, wybiorę jedną i nagrodzę ją niespodzianką. 
7. W razie jakichkolwiek pytań i problemów, napisz do mnie na adres: aleksnadra@interia.eu lub skorzystaj z formularza na pasku bocznym bloga. 


Serdecznie zapraszam :)
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka