Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Świat chyli się ku upadkowi, czyli... Seteeria. Strażnicy światła, Danuta MorawskaZiemia nieubłaganie chyli się ku globalnej katastrofie. Kto jest za to odpowiedzialny? My Ziemianie. Nasz egoizm, krótkoterminowe widzenie i obojętność na przyszłość planety prowadzi do coraz bardziej gwałtownym zmian w klimacie, przyrodzie, florze i faunie, złożach naturalnych. A jeżeli ziemia przestanie wydawać plony, dawać schronienie i być bastionem bezpieczeństwa, przestaniemy istnieć, wyginiemy jak dinozaury.

Danuta Morawska dostrzegła tę linię pochyłą, znamiona nieubłaganych zmian i w formie lekkiej, przystępnej rozrywki dotrzeć do czytelnika i sprawić by otworzył oczy na rzeczywistość, która go otacza.

Podczas spaceru w lesie dwie dziewczynki znajdują tajemnicze przejście, portal, który przenosi je na planetę Seteeria. Jej mieszkańcy, Strażnicy Światła dbają o to, by świetlna energia, która jest w każdym z nas i w każdym przedmiocie równomiernie, harmonijnie rozkładała we wszechświecie. Zauważywszy niepokojące zmiany na Ziemi, postanowili działać. Kamila i Nathalie są na tyle młode, ciekawe i gotowe do pomocy, że to one stają się pierwszymi wychowankami Seteerianów. Uczą się telepatii, komunikacji ze światem przyrody, otwartości na zmiany, zjawiska natury by w decydującym momencie chaosu katastrofy, uratować ludzkie istnienie.

"Nic nie dzieje się przypadkiem."

Dla autorki książki, Danuty Morawskiej pisanie było młodzieńczym marzeniem. Dzięki ciężkiej pracy, wielu pasjom, radości życia oraz kursom pisarskim to pragnienie udało się spełnić. Przed nami debiutancka powieść z gatunku fantasy, która na równie z przyjaźnią, społecznym oddaniem głosi zgubne skutki dla świata przyklepane ludzką ręką.
Świat, kosmos, wszechświat przedstawiony jest za pomocą kontrastów. Ziemia jest zniszczona, wypełniona chaosem i grozi jej kataklizm. Seteeria to kraina światła, tęczy, koloru, magii, sielskości i radości, które są lekarstwem na bolączki współczesnej znieczulicy, materializmu i dążenia do samozagłady. Książka Danuty Morawskiej przypomina mi odrobinę serię autorstwa Margit Sandemo "Sagę o Królestwie Światła". Tam również występuje walka o wypędzenie zła z ludzkiego serca. Są to jednak subiektywne i luźne skojarzenia.

Spodobał mi się pomysł na powieść, przemyślana, spójna fabuła, wybujała fantazja i płynne przechodzenie z jednej rzeczywistości do drugiej. Prosty język pozwala całkowicie skupić się na historii i nic, na szczęście, nie rozprasza uwagi. Jak wspomniałam wcześniej Pani Danuta jest debiutantką i mimo widocznych starań i chęci, zdarzyło jej się kilka drobnych potknięć. Główne bohaterki są jak dla mnie zbyt idealne. Nie znam sióstr, które mówią jednym głosem i niemal nigdy nie spierają się. Tym bardziej, że i Nathalie i Kamila weszły w okres dojrzewania, a jak wiecie, jest to jeden z najtrudniejszych etapów w życiu. Zdziwiło mnie też, że wszyscy bezgranicznie im ufają i wierzą w każde słowo. Ja popukałabym się w czoło na wieść o dwóch dziewczynkach, które rozmawiają z kosmitami :P
Jestem fanką mocnych wrażeń i w Seteerii zabrakło mi dramatycznych zwrotów akcji, które podkęciłyby wrażenia.

Te minusy nie są powodem do dyskwalifikacji. Powieść czyta się szybko, łatwo i nie można odmówić jej przyjemności jaką daje podczas lektury.

"Seteeria. Strażnicy światła" to książka dla miłośników lekkiego fantasy, w której bohaterami są młodzi ludzie gotowi stawić czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom, które niesie życie i wybory naszych przodków.
"Seteeria. Strażnicy światła" Danuta Morawska, Wydawnictwo Witanet 2015


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka