Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Wściekły, Katarzyna Kebernik

Debiutancka powieść Katarzyny Kebernik to nie jest powieść oczywista, przewidywalna i nie można zaszufladkować jej czy włożyć w sztywne ramy gatunku. To połączenie powieści obyczajowej, psychologicznej, onirycznej i fantasy. Przez co staje się nietypowa, oryginalna i nie każdemu może przypaść do gustu.

Konstanty, pseudonim Kosa to siedemnastolatek, który reaguje agresją na problemy i otaczający go świat. Przyczynkiem tego są między innymi senne koszmary, które przeżywa w dzień i w nocy, we śnie i na jawie... W szkole rzadko się pojawia, woli zapasy i ustawki po meczach ukochanego klubu Grom Annapol. Po samobójczej śmierci matki, chłopaka wychowuje ojciec i macocha. Obie strony słabo się dogadują. Jest między nimi ogromny żal, lekceważenie, przemoc słowna i fizyczna. Jedyne co uspokaja Kostka to muzyka. Namiętnie szuka utworu doskonałego, kompozycji idealnej...

Konstatnty to nastolatek z problemami, pogubiony w świecie, w codzienności, w swoim dorastaniu. W dalszym ciągu przeżywa stratę mamy i nie może pogodzić się z nową rzeczywistością, którą współtworzy z ojcem, jego żoną i przyrodnim bratem. Swoją złość wyładowuje na Bogu Ducha winnych rówieśnikach  i kibicach konkurencyjnych lokalnych drużyn piłkarskich. W tym środowisku czuje się jak ryba w wodzie. Nie ogranicza się, nie kontroluje swojej siły, nie zastanawia się nad konsekwencjami. Jego agresję jeszcze bardziej podkręcają koszmary senne, straszne, niezrozumiałe, bardzo realistyczne. Te sny zacierają granice pomiędzy rzeczywistością, a światem fantastycznym, zmuszają do pilnego śledzenia wydarzeń by nie pogubić się, nie pozostać w tyle.

Gdzie upatrywać przyczyn takiego zachowania? Oczywiście to dorośli winni są zaniedbań w wychowaniu chłopca. Trudne relacje rodzinne, brak akceptacji, miłości, czułości sprawia, że chłopak nie ma skąd czerpać prawidłowych wzorców. W rodzinie ojca, prominentnego przedsiębiorcy i lokalnego radnego nie okazuje się uczuć. Z zewnątrz pokazuje się przywiązanie, szczęście, ale gdy nikt nie patrzy to lekceważenie, szyderstwo, cynizm bije z oczu i serc. 

Jedynym pozytywnym akcentem w życiu Kosy jest muzyka. Uzdolniony w tym kierunku chłopak próbuje skomponować utwór idealny. Szuka inspiracji, ćwiczy i jest bliski spełnienia celu. To rozdwojenia pomiędzy pięknym, subtelnym światem sztuki, a siermiężną, brutalną codziennością  pozbawioną zasad moralnych, wzmaga zaciekłe ścieranie się w pogoni za marzeniami i próbą wydostania się z kajdan samotności. 

"Wściekły" to bardzo udany debiut młodej, zdolnej, mądrej autorki. To lektura inna, specyficzna i niestety wiem, że nie każdemu przypadnie do gustu i nie każdy się w niej odnajdzie. Mimo wszystko namawiam do spróbowania, do poznania :)

"Wściekły" Katarzyna Kebernik, Akurat, Warszawa 2015Zapraszam także do przeczytania wywiadu z Katarzyną Kebernik--> KLIK
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości :)
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka